Emziren Anneler ve Su

Uzun zaman bekledikten sonra bebeğini kucağına alan her anne daha ilk andan itibaren onu uzun süre emzirmek ister. İçinde de bir endişe vardır. Acaba sütü yetecek midir? Özellikle de bebeğin içtiği anne sütünü ölçemedikleri için tedirgin olurlar. Anne sütü bebeğin hem besin hem de sıvı ihtiyacını karşılayan tek besin maddesidir. Anne sütünün bol ve uzun süreli olması için ilk koşul annenin kendisine ve bebeğine güvenmesidir. İlk aylarda bebek sık sık emzirilecek, memede de bol bol süt üretilecektir. Bebeğin emdiği sütün, bebeğin sıvı ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını belirlemek için bebeğin günde ne sıklıkla ve ne renkte idrar yaptığı takip edilebilir. Günde 6-8 defa açık sarı-beyaz renkli idrar yapıyorsa sorun yoktur. Ama annenin sıvı ihtiyacı artar, annenin süt olarak kaybettiği sıvı yerine mutlaka konmalıdır.

Anne sütünün çok önemli bir kısmı sudur ve bu su anneden temin edilerek salgılanmaktadır. Diğer bir ifadeyle bebeğin emdiği sütün sıvı kaynağı annenin içtiği sudur. Gerek miktarı gerek düşük mineral içeriği ile hem anne için hem de bebek için uygun olmalıdır.

Bebeklerini emziren annelerin, uzun ömürlü ve yeterli süt üretebilmeleri için susuz kalmamaları, artan su ihtiyaçlarını karşılamaları çok önemlidir. Özelikle bebeklerini emzirirken mutlaka yanlarında bir su bardağı su bulunması sağlıklı bir alışkanlıktır. Pek çok anne emzirirken susadığını fark eder. Susadığını hissettiği anda bunun giderilmesi, bebek-anne birlikteliğini bozmadan gerçekleşmelidir. Annenin su ihtiyacı hemen giderilmeli, emzirmenin bitimi beklenmemeli, anne daha emzirmeye devam ederken susuzluğunu gidermelidir.

Annenin beslenmesi sütün bileşimini de miktarını da etkileyebilir. Ancak anne sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam ettiği sürece sorun olmaz. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir koşulu da günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasıdır. Anne susadığını hissettiği anda su içerek ihtiyacı olan sıvıyı yerine koymalıdır.

Ancak emzikli annenin günlük yaşamı kolay değildir. Tüm sorumluluklar kısa zaman dilimine sığdırılmaya çalışılır. Anne telaşlı ve yoğundur. Tüm öncelikler bebekte yoğunlaşır, anne kendisini unutur, ihmal eder. Hatta anne susadığını bile fark edemeyecek yoğunlukta ve yorgunluktadır. Susadığında da daha öncelikli sorumlulukları nedeniyle geciktirebilir. Süt üretiminin bol ve uzun süreli olması için annenin susuzluğunu hemen gidermesi, susuzluk ortaya çıkmaması için de sık sık su içmeye kendisini programlaması gerekir.

Sıvı ihtiyacı başka içeceklerin de katkısıyla karşılanabilir. Taze meyveler, su yanı sıra önerilen en sağlıklı sıvı kaynağıdırlar. Şekerli içecekler, kahve ve çay kalori ve kafein içerdikleri için tercih edilmemeli, sıvı ihtiyacı su ile karşılanmalıdır.

Prof.Dr.Benal Büyükgebiz