Ramazan ve Su İçmenin Önemi

Su, insan yaşamı için solumak kadar elzem olan çok önemli bir öğedir.

Yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebilen insan vücudu, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.

Vücudumuzun %60’ ının su olduğunu ve vücudumuzdaki suyun her 6 haftada bir yenilendiğini düşünürsek, metabolik fonksiyonlarımız için suyun ne denli önemli olduğunu daha da iyi anlayabiliriz.

Besin tüketimi sonucunda vücutta oluşan zararlı maddeleri dışarı atmak, vücut ısı dengesini sağlamak gibi hayati fonksiyonların sürdürülebilmesi için böbreklerden, deriden, bağırsaklardan ve solunum yolu ile günde ortalama 2,5 litre sıvı kaybederiz. Vücuttaki su miktarının dengede tutulmasının yaşamsal önemi olduğundan dengeyi korumak için, kaybedilen bu suyun yerine konması gerekir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı ve beslenme otoriteleri her gün 8- 10 bardak su içilmesini önermektedir.

Ancak, bilindiği üzere Ramazan ayında diğer aylara oranla daha az su içilmektedir. Özellikle de bu yıl günlerin uzun ve sıcak olduğu yaz dönemine rastlayan Ramazan süresince gündüz kaybedilen sıvının akşam telafi edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle iftarda hurma, zeytin, su gibi besinlerle oruç açılmalı, gerek yemek esnasında gerekse her saat başı 1-2 bardak su içilmelidir.

Özellikle oruç tutan yaşlı bireyler ve çalışanlar böbrek ve vücut sağlıklarını korumak ile dikkat ve konsantrasyon bozukluğunu önlemek için sahurda en az 3-4 bardak su tüketmeli; böylece gün boyunca vücutlarının ihtiyaç duyacağı sıvı ve mineralleri bu yolla karşılamaya çalışmalıdırlar.

Unutulmamalıdır ki su;

  • Kafein
  • Şeker
  • Katkı maddesi
  • Kolestrol içermeyen en sağlıklı sıvıdır.